Az Egyetemi Könyvtár képzései
- 2021 -
- Könyvtárhasználati alapismeretek
Az Óbudai Egyetem Egyetemi Könyvtárának szolgáltatásai, illetve a magyar könyvtári hálózat használata. A legfontosabb online katalógusok bemutatása és alap információkeresési technikák ismertetése.
- A tudományos megismerés, a tudományos kutatások elmélete és gyakorlata
A tudományos kutatáshoz kapcsolódó legfontosabb módszertani alapok ismertetése. A kutatási folyamat részletezése az oktatandó célcsoport igényeihez igazodik.
- A tudományos kutató munka és a plágiumellenőrzés
A hivatkozások szabályos használatához, illetve a tudományos kutató munka etikai szempontjaihoz kapcsolódóan a plágium fogalmának ismertetése. A képzés kapcsán az Egyetemen használt plágiumellenőrző rendszer használatát ismerhetik meg a hallgatók.
- Információkeresés online hiteles forrásai
Azon információforrások bemutatása, amelyek ingyenesen hozzáférhetők és emellett hiteles adatokat tartalmaznak. A hallgatók a kurzus elvégzését követően alkalmasak lesznek a nyilvánosan elérhető tartalmak közül a hiteles, tudományos tartalommal bíró források kiválasztására. (intézményi és szakterületi repozitóriumok, ÓDA, DOAJ, DOAB, MEK, EPA, MDK, Matarka, elektronikus könyvtárak…)
- Az Egyetem hálózatában térítésmentesen elérhető tudományos adatbázisok
Az Elektronikus Információ Szolgáltatás (EISZ) keretében, valamint az Egyetem által előfizetett szakirodalmi adatbázisok használatának bemutatása.
- Tudományos szakirodalmi adatbázisok speciális funkciói
A technológia fejlődése a korábban papír alapon létező bibliográfiák és repertóriumok számára megnyitotta az utat számítógépes megjelenésre. Ezek a bibliográfiai adatbázisok a további fejlődésnek és a digitális tartalmak egyre növekvő számának köszönhetően mára teljes szövegben elérhető és a hivatkozások nyilvántartására is alkalmas szakirodalmi adatbázisokká nőtték ki magukat.
- Az információkeresés módszerei és stratégiái, információfeldolgozás
A különböző ingyenes és előfizetett forrásokban történő keresés stratégiáinak bemutatása. Milyen módszerekkel spórolhatunk időt a szakirodalom keresése, illetve feldolgozása során?
- Hivatkozáskezelő rendszerek és szoftverek használata
A tudományos kutatás eszközrendszerében fontos helyet foglalnak el azon szoftverek, amelyek a kutatás teljes folyamatában képesek segíteni az irodalomgyűjtést, a szabályoknak megfelelő hivatkozást, a visszakereshetőséget… (EndNote, Zootero, Mendeley, Refbase, RefWorks…)
- Kutatói profilozó rendszerek alkalmazása, valamint az információkeresésben történő felhasználásuk
Egyre több olyan online rendszer, „tudományos közösségi oldal” jön létre a világháló, amely a hagyományos kutatói profilozást egy hálózatos felépítésű adatbázisba rendezve biztosítja a felhasználóknak. Ezen rendszerek részletes bemutatása az információkeresés és a kutatói önprofil kialakítása szemszögéből. (OrcID, MTMT, Academia.edu, Researchgate, GoogleScholar…)
- Open Access – nyilvános hozzáférésű tartalmak
Az Open Access elveihez igazodó publikálás ismertetésén keresztül a legfontosabb nyilvánosan elérhető források bemutatása. Az OA kapcsán megjelent predátor, parazita kiadók és folyóiratok veszélyeinek ismertetése a kutatói munka során.
- Magyar Tudományos Művek Tára (MTMT)
Az MTMT használata, mint teljes szövegű hivatkozási és bibliográfiai adatbázis. Oktatók, kutatók és doktoranduszok, valamint a kutatásban résztvevők részére az MTMT adminisztráció használatával kapcsolatos ismeretek. Hogyan kapcsolódik az MTMT a különböző nemzetközi adatbázisokhoz?
Kiknek ajánljuk?
Oktató, kutató munkatársaknak (pl. patronáló órák megtartása, kutatástámogatás)
Doktoranduszoknak (pl. kutatástámogatás, publikálás)
Hallgatói tanulócsoportoknak (pl. irodalomkutatás módszertana, hivatkozások kezelése)
További információk és jelentkezés: frater.daniella@uni-obuda.hu