Skip to main content
Óbudai Egyetem Könyvtára logo
  • English
  • Facebook
  • Magunkról
    • Nyitvatartás
    • Bemutatkozunk
    • Munkatársak
    • Együttműködő partnereink
    • Letölthető bemutatók
  • Tagkönyvtárak
    • Megközelíthetőség
  • Szolgáltatásaink
    • Alapszolgáltatások
    • Kiegészítő szolgáltatások
    • Képzéseink
    • Folyóiratjegyzék
  • e-szolgáltatásaink
    • Adatbázisok
    • Tananyagok
  • Kutatástámogatás
    • Hírek
    • MTMT
    • Kutatói rangsor
    • Kutatástámogatás élőben
    • Open Access támogatás
    • ÓE publikációk archiválása
    • Szakirodalmi ajánlók
    • ISBN igénylés
  • Szabályzatok
  • Off-Campus

EBSCO ISMERTETŐ

  • Home

EBSCOhost logo Az EBSCOhost online referensz szolgáltatáson keresztül az EBSCO Publishing saját, teljes szövegeket is tartalmazó folyóiratcikk-adatbázisait, valamint más vezető kiadók és információszolgáltatók adatbázisait lehet elérni.

ACADEMIC SOURCE PREMIER:

Academic Source Premier a világ legnagyobb tudományos, multi-diszciplináris, teljes szövegű adatbázisa, elsősorban felsőoktatási-kutatási intézmények részére. Különösen nagy számú lektorált folyóiratot tartalmaz, sok esetben olyan forrásokból, amelyek más adatbázisokban nem találhatók meg. Ez a folyóirat gyűjtemény a legkülönfélébb tudományterületeket fedi le: humán és társadalomtudományok, oktatás, műszaki tudományok, informatika, fizika, kémia, orvostudomány stb. Az adatbázis több mint 7,500 folyóirat cikkeinek referátumait és indexeit tartalmazza, 3000-nél több lektorált folyóirat teljes szövegével. 100-nál több folyóirat feldolgozottsága 1975-ig vagy még korábbi évekig is visszanyúlik.

BUSINESS SOURCE PREMIER:

Ez az adatbázis elsősorban üzleti profilú oktatási intézmények és szakkönyvtárak részére készült, és a menedzsment, a gazdaságtudományok, a pénzügy, a könyvelés, a nemzetközi vállalkozás és a marketing területeit fedi le. A Business Source Premier olyan vezető üzleti folyóiratokat tartalmaz, mint a Harvard Business Review, Administrative Science Quarterly, Academy of Management Journal, Academy of Management Review, Industrial & Labor Relations Review, California Management Review, Journal of Management Studies, Journal of Marketing, Journal of Marketing Research, Journal of Marketing Management, Journal of International Marketing, Journal of Advertising, Journal of Personal Selling & Sales Management. A BSP-ben megtalálhatók az Economist Intelligence Unit (EIU), a Global Insight, az ICON Group és a CountryWatch országok szerinti gazdasági jelentései is. Az adatbázis 4100-nál több folyóirat cikkeit referálja és indexeli, ebből közel 3300 folyóirat teljes szöveggel szerepel. Több mint 1000 folyóirat nem lelhető fel más adatbázisokban.

MASTERFILE PREMIER:

Ez az adatbázis kifejezetten közkönyvtárak számára készült, és közel 2000 általános jellegű, valamint üzleti, egészségügyi, oktatási és tudományos folyóirat cikkeinek teljes szövegét tartalmazza. A Masterfile Premierben olyan kulcsfontosságú folyóiratok 1975-ig visszamenő pdf formátumú cikkei találhatók, mint az American Libraries, Foreign Affairs, History Today, Judaism, Library Journal, National Review, Saturday Evening Post, Science News. Az adatbázis tartalmazza továbbá 315 referenszmű teljes szövegét, 96 600 életrajzot, 76 000 dokumentum teljes szövegét, valamint egy egy képgyűjteményt 116 000 fényképpel, térképpel és országzászlóval.

HEALTH SOURCE – NURSING/ACADEMIC EDITION:

Ez a tudományos adatbázis közel 600 folyóirat teljes szövegét tartalmazza különböző orvos-tudományi területekről. A beteggondozás és az ehhez kapcsolódó témakörök különösen hangsúlyosan szerepelnek. Teljes szöveggel találhatók meg olyan folyóiratok, mint a Creative Nursing, Issues in Comprehensive Pediatric Nursing, Issues in Mental Health Nursing, Journal of Advanced Nursing, Journal of Child & Adolescent Psychiatric Nursing, Journal of Clinical Nursing, Journal of Community Health Nursing, Journal of Nursing Management, Journal of the Society of Pediatric Nurses, Nurse Practitioner, Nursing, Nursing Diagnosis, Nursing Ethics, Nursing Forum, Nursing Inquiry, Nursing Management, Patient Care for the Nurse Practitioner. Ez az adatbázis a Clinical Pharmacology adatbázist is magában foglalja.

HEALTH SOURCE – CONSUMER EDITION:

Az adatbázis közel 300 egészségügyi folyóirat anyagát tartalmazza, többek között az American Fitness, Better Nutrition, Fit Pregnancy, Harvard Health Letter, HealthFacts, Men's Health, Muscle & Fitness, Prevention, Vegetarian Times, Women's Health Weekly. Az adatbázisban található még több mint 140 egészségügyi szakdokumentum, köztük a People's Medical Society könyvei; közel 1000 egészségügyi ismertető kiadvány kereshető teljes szövege; 7000, a Clinical Systems Reference című kiadványból származó tanulmány; valamint a Stedman's Medical Dictionary.

MEDLINE:

 Az adatbázis tulajdonosa az amerikai National Library of Medicine, amely szakmailag irányadó orvosi információt szolgáltat az orvostudomány, a beteggondozás, a fogászat, az állatorvostudomány, az egészséggondozási rendszer, a pre-klinikai tudományok területéről. A MeSH (Medical Subject Headings - orvosi tárgyszórendszer) segítségével több, mint 4600 kurrens bio-orvosi folyóirat cikkeit lehet keresni. Bibliográfiai adatok találhatók a következő forrásokból: Index Medicus, International Nursing Index, Index to Dental Literature, PREMEDLINE®, AIDSLINE®, BIOETHICSLINE®, and HealthSTAR. Az Academic Search Premier használói 1520, a MEDLINE-ban indexelt folyóirat esetében a cikkek teljes szövegéhez nyernek hozzáférést csatolás révén.

ERIC:

 Az ERIC (The Educational Resource Information Center) egy amerikai országos pedagógiai információs rendszer, amely 2200 tömörítvénynek hivatkozásokkal bővített teljes szövegét, valamint közel 1000 oktatással kapcsolatos folyóirat referátumát és bibliográfiai adatait tartalmazza. Az Academic Search Premier használói közel 530, az ERIC-ben indexelt folyóirat cikkeinek teljes szövegéhez kapnak hozzáférést.

REGIONAL BUSINESS NEWS:

 Az USA üzleti folyóiratainak adatbázisa. Átfogó, teljes szövegű válogatást nyújt az Egyesült Államok területén megjelenő 75 regionális üzleti napilap és folyóirat cikkeiből. Arizona Business, Business North Carolina, Crain's New York Business, Fort Worth Business Press, Orange County Business Journal etc.

NEWSPAPER SOURCE:

 A Newspaper Source 25 egyesült államokbeli és nemzetközi hírlap válogatott teljes szövegű cikkeit kínálja. Az adatbázis tartalmaz továbbá televíziós & és rádiós hírek teljes szövegének átairatait, valamint 260 egyesült államokbeli hírlap teljes szövegű válogatott cikkeit. Az adatbázis tartalma naponta frissül az EBSCOhost adatbázison keresztül. Források: The Christian Science Monitor, USA Today, The Washington Post, The Washington Times, ABC News, CBS News, CNN.

LIBRARY, INFORMATION SCIENCE & TECHNOLOGY ABSTRACT:

 A Library, Information Science & Technology Abstract (LISTA) mintegy 600 periodikumot, valamint könyveket, kutatási beszámolókat és közleményeket indexel. Az adatbázis gyűjtőköre többek között a könyvtárosság, osztályozás, katalogizálás, bibliometria, online információ visszakeresése, valamint információs menedzsment. Az adatok feldolgozása az 1960-as évek közepéig nyúlik vissza.

GreenFILE:

 Környezetvédelmi adatbázis, mely az emberiség és a környezet kapcsolatára koncentrál. A globális felmelegedéstől kezdve az alternatív üzemanyagforrásokon át az újrahasznosításig tartalmaz anyagokat. Az adatbázis több mint 600 címet ölel fel tartalmi kivonatokkal, többek között egyes folyóiratok összes évfolyamát. Az adatbázis kb. 295 000 rekordot tartalmaz, a teljes szövegű cikkek száma több, mint 4600 (ezek a nyilvános folyóirat-archívumokból származó címek).

Adatbázis-választás (Choose databases)

 

Ha egyetlen adatbázisban szeretne keresni, kattintson közvetlenül az adatbázis nevére, vagy jelölje ki és kattintson a Continue gombra. Több adatbázisban való keresés esetén jelölje ki őket a listáról és kattintson a Continue gombra. Az adatbázisokban található folyóiratok böngészhető és kereshető listájához a Title List, az adatbázisokról szóló teljes információhoz a More information link vezet el.

 

EBSCOhost eszköztárak

Az EBSCOhost keresőrendszer eszköztárai három sávban jelennek meg a keresési felületen. Az egyes adatbázisok esetében a lehetőségek eltérőek lehetnek

1. Tabbed toolbar

Itt lehet kiválasztani az egyszerű (Basic Search) vagy az összetett (Advanced Search) keresési felületet, illetve vissza lehet menni az adatbázisok listájához (Choose databases)

2. Utility toolbar

Ez a sáv a képernyő jobb felső sarkában jelenik meg. Innen lehet új keresést indítani (New Search), a mappákban elmentett találatokat megjeleníteni (View Folder), a találati lista megjelenítésének módjait változtatni (Preferences), itt található az online súgó (Help), valamint innen lehet a keresési felületről kilépni (Exit).

3. Sub-Toolbar

Az ebben a zöld sávban megjelenő funkciókat az EBSCOadminban lehet változtatni. Az itt megjelenő eszközök egy, illetve több adatbázis keresése szerint és adatbázisonként is változhatnak. A legfontosabb opciók a kulcsszavas keresés (Keyword), az egyes adatbázisokban elérhető folyóiratok felsorolása (Publications), az EBSCOhost tezaurusza (Subject Terms), valamint az indexek adatmezőiben való kereséshez (Indexes), a képek kereséséhez (Images), és a vállalati információ (Company Profiles) számára kialakított felületek. A Cited References funkcióval a szerzőkre, forrásokra, folyóiratokra, stb. történt hivatkozásokat lehet keresni.

 

Egyszerű keresés (Basic Search)

 

Gépelje be a keresett fogalmakat a keresőmezőbe (Find). A keresőkérdést magában a keresőmezőben is lehet változtatni, vagy a Clear gombbal lehet törölni. A keresés indításához kattintson a Search gombra. A keresés szűkítéséhez a következő lehetőségek (Limiters) közül lehet választani:
  • Full text: a találati rekordok listája csak a teljes szöveggel rendelkező cikkeket tartalmazza
  • Scholarly (peer reviewed) journals: csak a lektorált, tudományos folyóiratokban keres
  • Published date: egy adott időperiódusra korlátozza a keresést
  • Publication: csak a megadott folyóirat cikkeire szűkíti le a keresést
  • Publication type: egy bizonyos dokumentumtípusra lehet szűkíteni a keresést, mint például folyóirat, napilap, könyv stb.
  • Number of pages: adott terjedelmű (oldalszámú) cikkekre korlátozza a keresést

A keresés kiterjesztéséhez a következő lehetőségek (Expanders) állnak rendelkezésre:

  • Also search for related words: a beírt elem szinonimáit és többes számát is keresi
  • Also search within the full text of articles: a keresés a cikkek teljes szövegére is kiterjed
  • Automatically AND search terms: a keresett terminusokat automatikusan az ÉS logikai operátorral köti össze

A fenti korlátozásokat és kiterjesztéseket a Reset gombbal lehet törölni.

Új keresés indításához kattintson a keresési felület tetején lévő New Search gombra.

 

Keresési technikák (Search Tips)

 

A Boole operátorok kiterjeszthetik vagy szűkíthetik a keresést.

  • Az AND (és) operátor használatával olyan találatokat kapunk, amelyek a kereső kifejezések mindegyikét tartalmazzák
  • Az OR (vagy) operátor használatával a találati eredmények mindegyike legalább az egyik kereső kifejezést tartalmazza
  • A NOT (nem) operátor olyan találatokhoz vezet, amelyek az elsőnek megjelölt kifejezést tartalmazzák, a másodikat nem Ha a keresett kifejezések közé nem teszünk logikai operátort, a kifejezéseket egy mondatként keresi az EBSCOhost. A mondatot idézőjelek közé is tehetjük. A keresőkérdés egyes részeit zárójelekkel hangsúlyozhatjuk ki, a keresőmotor először a zárójelben csoportosított kifejezéseket keresi. Pl. (heart OR lung) AND (blood OR oxygen). Egy szó hibás begépelése esetén az automatikus hibajavító (Spell Checker) ellenőrzésképpen egyéb variációkat ajánl fel. Helyettesítő karaktereket (Wildcard) és csonkolást (Truncation) olyan esetekben használhatunk, amikor a keresett szót nem tudjuk teljesen megadni (pl. többféle végződés, többféle helyesírás)
  • A ? karakter használatakor a keresőmotor a ? karaktert automatikusan egy másik karakterrel helyettesíti: pl. ha a kereső kifejezés ne?t, akkor a találati eredmények olyan kifejezéseket valamelyikét tartalmazzák, mint neat, nest vagy next.
  • A csonkolással végzett keresés (*) során a találatokban a keresett szavak variánsai találhatók meg, pl. ha a keresett szó comput*, akkor a találatok egyaránt tartalmazhatják a computer és computing szavakat. A közelségi operátorokkal történő keresés (angolul: proximity search) két vagy több szó keresését teszi lehetővé egy adott számú szóból álló soron belül. A közelségi operátorokban a N (near) vagy W (within) betűket kell használni, valamint a keresőszavak között megjelenő más szavak maximális számát. Példák:
  • Near Operator (N): például az N5 operátor beírásával olyan találatokat érhetünk el, amelyekben a keresőszavak maximum öt szón belül követik egymást, sorrendtől függetlenül. Pl. a tax N5 reform keresőkérdéssel mind a tax reform, mind a reform of the tax code kifejezéseket tartalmazó cikkeket meg lehet találni.
  • Within Operator (W): A W8 operátor beírása olyan találatokat eredményez, amelyekben a két kereső kifejezés egymástól maximum nyolc szó távolságra van, és olyan sorrendben, ahogy a keresőkérdésben megadtuk őket. Pl. a tax W8 reform kereső művelet eredményeképpen a találati listán megjelennek olyan cikkek, amelyekben tax reform vagy tax without the ability to reform szerepel, olyanok viszont nem, amelyek a reform of the tax code szóösszetételt tartalmazzák.

 

A találatok megjelenítése

 

1. A találati lista

A találati lista (Results) felsorolja a keresőkérdésnek megfelelő összes eredményt. A találati lista eszköztárán található a Refine Search gomb, amellyel a keresési opciókat módosítani lehet. Új kereséshez az oldal tetején lévő New Search gombra kell kattintani. A találatok számozottak és fordított időrendben jelennek meg. A találatok lehetnek bibliográfiai rekordok (Citation), referátumok (absztraktok) vagy tartalmazhatnak a teljes szövegre mutató linkeket. A cikkek szövege html vagy pdf formátumban érhető el. A Linked Full Text formátum azt jelenti, hogy a teljes szöveg egy másik előfizetett EBSCOhost adatbázisból, az EBSCO Electronic Journals Service szolgáltatásán vagy a CrossRef-en keresztül érhető el. Egyes adatbázisok esetében a találatok listája szűkíthető a források típusa szerint is: tudományos folyóiratok (Academic Journals), magazinok (Periodicals, Magazines) napilapok (Newspapers), életrajzok (Biographies) stb. A találati lista táblázatának jobb felső sarkában a sorba rendezési opciók legördülő menüje található: a találatokat dátum, szerző, forrás és relevancia szerint lehet újrarendezni. Sok rekord esetében megjelenik a cikkben előforduló hivatkozások listája is (Cited References) is. Erre a linkre kattintva a hivatkozott cikkek bibliográfiai adataihoz, vagy ha ezek elérhetők, a referátumhoz vagy a teljes szöveghez is eljuthatunk. A Times Cited in this Database azt mutatja, hányszor idézték az itt megjelenített cikket az adatbázis más cikkeiben. Erre a linkre kattintva az eredeti cikket idéző cikkekhez juthatunk

2. My EBSCOhost

A találatok későbbi felhasználásához személyre szabott mappát lehet létrehozni az EBSCOhost felületen (My EBSCOhost). A mappába a bal felső sarokban található „Sign in to My EBSCOhostâ€? gombra kattintással lehet belépni. A találatokat az „Addâ€? paranccsal lehet a mappába tenni, ahonnan azok a későbbiekben is kinyomtathatók és e-mailben továbbküldhetők. Nemcsak egyes találatokat, hanem magát a keresőkérdést is elmenthetjük a személyes mappába az „Add this search to folderâ€? paranccsal, amely a keresőfelületen a Find mező felett, az adatbázisnév mellett található. A személyes mappában nyílik lehetőség a keresések témafigyelésként való elmentésére (Search Alert), valamint arra, hogy egy-egy folyóirat számainak adatbázisba kerüléséről automatikus értesítést kérjünk (Journal Alert).

3. A teljes rekord megjelenítése

Az egyes cikkek címére kattintva a bibliográfiai adatok és a referátumok jelennek meg, amelyeket teljes szövegre utaló link is követhet. A találati felületen a Formats sorban lehet a kívánt formátumra kattintani (Citation illetve Full Text). A bibliográfiai adatok közül a szerző neve (Authors), a folyóirat címe (Source) és a tárgyszavak (Subject Terms) szintén link formában szerepelhetnek. Ebben az esetben egy kattintással a szerző összes más cikkére, az adott folyóirat leírására és az adatbázisba felvett számaira, vagy a kiválasztott tárgyszóra lehet keresni.

4. A teljes szöveg

Az EBSCO számos esetben az eredeti cikk teljes szövegét is szolgáltatja, sőt a teljes szöveg az eredeti képeket, grafikonokat, táblázatokat is tartalmazhatja. A teljes szöveg leggyakrabban html és pdf formátumban jelenik meg. A teljes szöveg elmenthető, kinyomtatható és e-mailben is elküldhető a megjelenített cikk felett látható Print, E-mail, és Save gombokkal, valamint elmenthető a személyes mappába (Add to folder).

 

Egyéb keresési lehetőségek

 

1. Keresés folyóiratok címe szerint

Az ilyena típusú kereséshez csak egy adatbázist válasszon ki.

1. a. Folyóiratok böngészése

Az egyszerű keresési felületen válassza ki a Publications menüpontot. A megjelenő felületen a Browse Publications keresőmezőbe írja be a kiadvány címét vagy a cím egy részét. A keresőmező alatt ki lehet választani a találatok betűrendes vagy téma szerinti felsorolását. A Match any Words opcióval olyan folyóiratokra történik a keresés, amelyek címe a keresőmezőbe beírt elemeket bárhol tartalmazza.

1. b. Keresés kiválasztott folyóiratok cikkeiben

A találati lista egyes folyóiratcímeire kattintva a részletes adatokhoz jutunk (pl. cím, ISSN, a kiadó neve és elérhetősége stb). Az All Issues alatt lehet megtekinteni az egyes évfolyamokhoz tartozó összes szám cikkeit is. A Search within this publication paranccsal a kiválasztott folyóirat cikkeiben kulcsszavas keresést lehet végezni. A megjelenő keresőfelületen a Find mezőben a folyóirat kódja és címe már automatikusan szerepel (pl JN Reading), ehhez pl AND logikai operátorral kulcsszavakat kapcsolhatunk (JN Reading AND creativity).

2. Téma és tárgyszó szerinti keresés Subjects / Subject Terms

Az egyes adatbázisokhoz eltérő tárgyszórendszerek tartoznak (Subjects, Subject Terms, Thesaurus, MeSH, Stedman's Medical Dictionary stb). Az ilyen típusú kereséshez csak egy adatbázist válasszon ki. Az alábbiakban két lehetőséget mutatunk be.

2. a. Téma szerinti böngészés (pl. a MasterFILE Premier adatbázisban)

Az egyszerű keresési felületen kattintson a Subjects menüpontra. A megjelenő keresési felületen a Browse for mezőbe gépelje be a keresett témát. A találatokat betűrendi (Alphabetical) vagy relevancia szerinti (Relevancy Ranked) sorrendben lehet megjeleníteni. A találatok gyakran kiadványtípus szerint is csoportosítva vannak.

2. b. Tárgyszó szerinti böngészés (pl. az Academic Search Premier adatbázisban)

Az egyszerű keresési felületen kattintson a Subject Terms menüpontra. A megjelenő keresési felületen a Browse for mezőbe gépelje be a keresett szót és jelölje ki, hogy a találatokat milyen csoportosításban kívánja megjeleníteni: a keresett szóval kezdődő tárgyszavak (Term Begins With), a keresett szót tartalmazó tárgyszavak (Term Contains), illetve a keresett szóhoz kapcsolódó tárgyszavak relevancia szerinti felsorolása. A kiválasztott tárgyszóra történő keresés menete: a találati listán jelölje ki a tárgyszót, majd válassza ki a megfelelő Boole operátort (AND, OR, NOT). Kattintson az Add gombra. A tárgyszó megjelenik a Find keresőmezőben, innen a Search paranccsal lehet elvégezni a keresést. Az Explode opcióval a kiválasztott tárgyszóhoz a keresőmotor további kapcsolódó tárgyszavakat rendel. A Major Concept opció használatával a keresés olyan cikkekre korlátozódik, amelyekben az adott tárgyszó része a cikk központi gondolatának.

3. Képek keresése (Images)/ Subject Terms

Az EBSCOhost képgyűjteménye több mint 115 000 képet tartalmaz. A kereséshez kattintson az Images menüpontra. Árja be a keresőszavakat a Find mezőbe. A keresést a következő kategóriák szerint lehet szűkíteni: személyek (Photos of People), természettudományos képek (Natural Sciences Photos), helyek (Photos of Places), történelmi képek (Historical Photos), térképek (Maps) és zászlók (Flags). Egyidejűleg több kategória is megjelölhető. A találati listán a képek kisméretű formátuma jelenik meg, részletes leírással. A képek kinyomtatásához kattintson a kisméretű képre, majd a Print gombra. A képek mentéséhez kattintson a kisméretű képre, majd a Save gombra.

 

Ugrás az EBSCOhost oldalára: http://search.epnet.com/

Hallgatóknak

Off-Campus

KATALÓGUS (OPAC)

Gyorskeresés a katalógusban

Hosszabbítás

Blog

JAVASOLJON KÖNYVET!

  • Egyetemünk honlapja
  • Doktori disszertációk
  • Óbudai Egyetem Hírmondó
  • Acta Polytechnica Hungarica
  • Óbuda University e-Bulletin
  • Bánki Közlemények
  • Biztonságtudományi szemle
  • Neptun
  • Moodle
  • Jegyzetbolt

TÁMOGATÓINK

Honlapunk a TÁMOP-3.2.4/09/1/KMR – 2010-0022 projekt a „Tudásdepó - Expressz” – A könyvtári hálózat nem formális és informális szerepének erősítése az élethosszig tartó tanulás érdekében című pályázat keretében valósult meg.

Ön a 1661731. látogatónk!

Vissza a főoldalra