Az Óbudai Egyetem alapításának dátuma 2010. január 1.
A jogelőd intézmény Szenátusa 2009. szeptember 7-ei ülésének határozatában rögzítette, hogy az intézmény teljesítette az egyetem megnevezés használatának törvényi kritériumait, melyet az Országgyűlés november 23-án a 2005. évi CXXXIX. törvény módosításával elfogadott és törvénybe iktatott. Az első fővárosi egyetemként a Zsigmond király által 1395-ben alapított, majd 1410-ben újjáalapított egyetem hagyományait követve az új intézmény Óbudai Egyetem néven működik.
Az Egyetem Könyvtára ettől az időponttól kezdve az Óbudai Egyetem Egyetemi Könyvtár (ÓEEK) nevet viseli, és önálló szervezeti egységként működik az intézmény keretein belül.
Az Egyetem könyvtári hálózatának kialakulása
Az Egyetem jogelőd intézményei jellemzően megalakulásuktól fogva rendelkeztek könyvtárral, a mai Egyetemi Könyvtár ezek összevonásával, egységes könyvtári hálózat kialakításával jött létre, működik és fejlődik a kor követelményeihez és az egyetemi vezetés iránymutatásához igazodva.
A közvetlen jogelőd intézmény a Budapesti Műszaki Főiskola, mely három jelentős műszaki felsőoktatási intézmény integrációjával jött létre.
Bánki Donát Gépipari Műszaki Főiskola
Az 1969-ben megalakult felsőoktatási intézmény a gépipari gyártási folyamatokban részt vevő és irányító műszaki szakembereket képzett.
Népszínház utcai épület egykor |
...és ma |
Kandó Kálmán Műszaki Főiskola
A szintén 1969-ben megalakuló főiskola legrégebbi jogelődje az 1898-ban alapított Magyar Királyi Állami Mechanikai és Órásipari Szakiskola. Többszöri szervezeti átalakulás és névváltozás után az 1969-ben létrejött intézmény elsősorban híradás,- műszer,- és villamosipari szakemberek képzését végezte.
Tavaszmező utcai 15. sz. épület régen |
... és ma |
Nagyszombat utca Árpád Gimnázium Kandó kollégium |
Székesfehérvár, Budai úti épület |
Könnyűipari Műszaki Főiskola
Az intézmény 1972-ben létesült a Felsőfokú Könnyűipari Technikum átszervezésével. A szakirányú képzés a ruhaipar, a textiltechnológia, a bőripar, a nyomdaipar, a csomagolás- és papírtechnológia területeken zajlott.
Doberdó úti épület egykor |
...és ma |
(Az előd intézmények részletes történetéről bővebb információ az Egyetem honlapján található.)
Mindhárom főiskola rendelkezett könyvtárral, amelyek az adott intézmény szervezeti struktúrájában működtek, jól szervezett gyűjteménnyel és szakképzett könyvtáros személyzettel.
Jellegüket tekintve korlátozottan nyilvános felsőoktatási szakkönyvtárak voltak – a gyűjteményeket a főiskola oktatói, dolgozói, hallgatói használhatták.
A három intézmény közül a Kandó Kálmán Műszaki Főiskola könyvtára volt a legnagyobb, a területi széttagoltság miatt négy, ún. telephelyi könyvtárból állt.
Budapesten a Józsefvárosban, a Tavaszmező utca 17. sz. alatt működött a központi könyvtár. Ez a gyűjtemény jelenleg is itt található. Óbudán az Árpád Gimnázium épületében kapott helyet a Kandó Főiskola Villamosenergetikai Intézete és a Matematikai és Számítástechnikai Intézet, valamint az óbudai telephelyi könyvtár. A gyűjtemény 1973-tól 2006-ig működött ebben az épületben, és már a Budapesti Műszaki Főiskola megalakulását követően, 2006-ban költözött át a Doberdó úti épületbe, ahol jelenleg is található.
A Kandó Főiskola Bécsi úti kollégiumában egy közművelődési jellegű könyvtár állt az olvasók rendelkezésére a kollégium bezárásáig.
A székesfehérvári oktatási helyszínen létrejött Könyvtár azóta is a megszokott helyen üzemel.
A Bánki Donát Műszaki Főiskola és a Könnyűipari Műszaki Főiskola egy-egy könyvtárat működtetett. Ezek a gyűjtemények ma is az előd főiskolák által kialakított épületekben és helyiségekben találhatók.
Mindhárom főiskola könyvtárainak állománya az intézményben oktatott szakok irodalmához igazodott. A hagyományos könyvtári szolgáltatások mellett irodalomkutatást, témafigyelést végeztek a könyvtár munkatársai, valamint részt vettek a hallgatók irodalomkutatást segítő felkészítésében. A 90-es évek elején jelentek meg a könyvtári területen az integrált rendszerek, melyek több munkafolyamat gépesítését egy felületen biztosították – a hagyományos cédulakatalógusokat felváltották az elektronikus katalógusok, az olvasók pedig – az azóta mindenki számára ismert – OPAC (Online Public Access Catalog) felületeket kezdték el használni. A Főiskolák könyvtáraiban 1997-98-tól kezdődően elkezdődött az átállás az integrált rendszerek használatára.
Budapesti Műszaki Főiskola
Az 1999. évi LII. törvény rendelkezései alapján 2000. január 1-én a felsőoktatást érintő integráció következtében öt karral megalakult a Budapesti Műszaki Főiskola a három műszaki felsőoktatási intézmény jogutódjaként.
Az új intézmény kereteiben a könyvtárak integrációjával egy egységesen működő könyvtári hálózat jött létre, amely tagkönyvtárakból állt és 2001-től nyilvános felsőoktatási könyvtár lett. A könyvtári hálózat kialakítását és az egységes működés feltételeit Krasznainé Kováss Enikő könyvtárigazgató dolgozta ki, aki a korábbi Kandó Kálmán Műszaki Főiskola Könyvtárának igazgatója volt. A BMF Könyvtárának munkáját 2006. december 31-ig -nyugdíjba vonulásáig- irányította.
A Könyvtár már ebben az intézményben is önálló szervezeti egységként működött, de részben a jogelőd főiskolák gyűjtőköri hagyományai, részben a továbbra is fennálló területi elhelyezkedés miatt, az egyes tagkönyvtárak állománya illeszkedett - és illeszkedik ma is – a karokon oktatott szakterületekhez. A gépesített munkafolyamatokat is egységesíteni kellett, ezért a könyvtári hálózat összes tagkönyvtára az ALEPH integrált könyvtári rendszer használatára tért át.
A 2010. január 1-ei egyetemmé válást követően a Könyvtár feladatköre jelentősen kiszélesedett. 2007. január 1-től Strasszer Mihályné látta el a könyvtárigazgatói feladatokat és hozta létre a korszerű egyetemi könyvtár elvárásaihoz igazodó gyűjteményt, az Óbudai Egyetem Egyetemi Könyvtárat. 2016. szeptember 1-ig -nyugdíjba vonulásáig- irányította a Könyvtár munkáját.
Az új néven működő Óbudai Egyetem Egyetemi Könyvtár folyamatosan igyekszik eleget tenni az egyetemi könyvtárakkal szemben támasztott követelményeknek. A Könyvtár állományának nagysága a 2017. év végére megközelítette a 163 ezer db dokumentumot.
Az Óbudai Egyetem Egyetemi Könyvtár hálózata, tagkönyvtárai, működése
A Könyvtár fenntartója az Óbudai Egyetem. A Könyvtár az Egyetem szervezetén belül önállóan gazdálkodó szolgáltató szervezeti egység, típusát tekintve nyilvános felsőoktatási könyvtár. Tevékenységét az Egyetem Szervezeti és Működési Rend Könyvtárra vonatkozó melléklete szabályozza.
A jelenleg érvényben lévő szabályzatokat a Könyvtár honlapján olvashatják.